„Janáček byl tehdy nadšený a kritiky pozitivní.“ Od premiéry Lišky Bystroušky uběhlo už sto let
Premiéra opery Leoše Janáčka Liška Bystrouška se uskutečnila 6. listopadu 1924 v brněnském Národním divadle, dnešním Mahenově. Předlohou díla se stal příběh z pera Rudolfa Těsnohlídka o lišce, kterou chytí revírník Bartoš, aby ji věnoval svému vnukovi. Opera je dnes jedním z nejhranějších děl skladatele jak v českých divadlech, tak na světových operních scénách. Jarka Vykoupilová si o tom v dalším dílu seriálu Století povídala s historikem Jiřím Zahrádkou.
Související
-
Taras Bulba, Lašské tance, Sinfonietta. Poslechněte si mistrovská díla Leoše Janáčka
Ve středu 3. července uplynulo přesně 170 let od okamžiku, kdy se v Hukvaldech narodil Leoš Janáček.
-
Brno se vložilo do hry o důstojné Janáčkovo muzeum, cenné listiny ohrožuje vlhkost a plíseň
Po desítkách let sporů se konečně rýsuje řešení pro památník skladatele Leoše Janáčka v Brně. Do jednání se vložil magistrát města.
-
Své múze napsal Leoš Janáček 700 dopisů. Díky její inspiraci složil svá největší díla
Hudební skladatel Leoš Janáček měl svou múzu. Jmenovala se Kamila Stösslová a stala se mu osudovou, jak ve smyslu inspirace, tak života a vlastně i jeho smrti.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.